A fekete gyémánt
Egyre többször hallhatunk manapság különleges keresőkutyákról, a szarvasgomba kereső kutyákról. Első hallásra furcsának tűnhet, hogy miért kell egy gombát kutyával kerestetni, de ha figyelembe vesszük igencsak borsos árát és nehézen feltalálható élőhelyét nem csoda, ha négylábú segítőink kifinomult orrára bíztuk ezt a feladatot.
A szarvasgombák (Tuberales: Tuber spp.) fontos és drága konyhai alapanyagok és fűszerek. Nyugat- és Dél-Európában ültetvényeken termesztik az értékesebb fajokat.
Magyarországon csak vadon terem, termesztésük még nem kezdődött meg. Itthon a nyári, a téli és a homoki szarvasgombák példányaival találkozhatunk. A vaddisznók és szarvasok kedvenc csemegéje, ezek az állatok megérezvén jellegzetes illatát, feltúrják a talajt és kieszegetik a földből. A gombagyűjtők sokszor találtak már vaddisznótúrásban vagy szarvas által feldúlt talajban szarvasgombát. Ez tehát az egyik nyomravezető. Kipróbálták és bevált szarvasgombakereső a házisertés is, de hát elég nehéz vele egyeztetni a gomba jogviszonyáról… Így hát maradt a kutya, aki érzékeny szaglásával megkeresi, majd finom kaparással, esetleg üléssel -fekvéssel jelzi a gomba jelenlétét. Mindezt úgy, hogy sem az élőhely, sem maga a gomba nem sérül. A kutyákat a kiképzés során arra tanítják, hogy csak az érett, felhasználásra alkalmas gombát jelezzék, így a fiatal termések tovább fejlődhetnek megfelelő minőségűre, méretűre.
1. ábra Ha megvan a gomba a kutya kaparással jelzi a helyét
Jelenleg Magyarországon egyetlen helyen képeznek ilyen célra kutyákat, az Első Magyar Szarvasgombavadász Egyesület keretein belül. Itt nem csak a kutyákat, gazdáikat is oktatják, végül egy vizsgán mutatják be tudásukat. A sikeresen vizsgázott kutyavezetők igazolványt kapnak, amellyel bármikor bizonyíthatják kutyáik munkaképességét. Magyarországon még nem rendeznek versenyeket, de Olaszországban és Franciaországban komoly megmérettetések vannak a kutyák számára, a rendezvényeken akár 100-150 kutya is elindul.
Leczki Sarolta
Ha érdekel a téma az alábbi linken kaphatsz további információt:
http://falco.elte.hu/emsze/index.html |