A kutyák, macskák és egyéb házikedvencek fotózása nem mindig könnyű feladat: ők nem értik, mi történik ilyenkor és nem várhatjuk, hogy pózoljanak kameránk előtt! Szerencsére léteznek egyszerű praktikák, melyeket bárki alkalmazhat. Összegyűjtöttük a 9 legegyszerűbb trükköt:
1. Használj természetes fényt!
Amikor csak lehet, természetes fénynél fotózz! A vaku használata nem tanácsos: nem csak a vörös szem-effektus miatt, hanem azért sem, mert megijesztheti az állatot. A szabadban késő délután a legszebbek a fények, a déli tűző napsütés nem ideális a fotózáshoz.
2. A szemek élesen látszódjanak!
A szem a lélek tükre - tartja a mondás. Minden portré fontos eleme, hogy a fotózott alany szeme élesen látszódjon. Az állatok szeme nagyon kifejező tud lenni, ezért fókuszálj kedvenced szemére és állítsd be megfelelően az élességet (automata beállítások esetén: ha az exponáló gombot félig lenyomod, a gép automatikusan beállítja az élességet, s csak ezután kell exponálni).
|
A szem a lélek tükre |
3. Menj oda hozzá!
Fontos, hogy háziállatod kényelmesen érezze magát, és természetesen viselkedjen, ezért ne kényszerítsd, hogy a fotó kedvéért odajöjjön hozzád, inkább te közelíts felé! Ereszkedj le hozzá: guggolva, ülve, sőt akár fekve fotózz. Sokkal jobb képelet kapsz így, mint ha fölé magasodva állnál, s felülről fényképeznéd.
|
Ne felülről fotózd! |
4. Használd ki, hogy te ismered őt a legjobban!
Nálad jobban senki sem ismeri kedvencedet. A jól sikerült képeken mindig "átjön" a fotóalany személyisége. Ha lusta cicád van, fotózd őt ásítás közben, ha örökmozgó kutyád van, akkor futkározás közben kapd őt lencsevégre, stb.
|
Nem kell, hogy az egész kutya szerepeljen a képen |
5. Fotózz makró témákat
Fotózd kedvencedet egészen közelről: akár úgy, hogy arcának csak egy részlete látszódjon a képen. Ehhez - többek között - makróobjektívre és szélcsendre lesz szükséged.
6. Lepd meg kedvencedet!
Az egyik legnehezebb dolog az állatok fotózásában: rávenni őket, hogy nyugton maradjanak. Íme, a trükk: hagyd, hogy játsszon, vagy csinálja azt, amivel épp amúgy is el van foglalva, és ha minden készen áll a fotózáshoz, kérj meg valakit, hogy fütyüljön neki, vagy hívja magához. Ez kizökkenti az állatot, felkapja a fejét, így lesz alkalmad lefotózni egy olyan pillanatban, amikor épp megáll, s feszülten figyel valamire.
|
Egy-egy jó időzítés mókás képeket eredményezhet |
7. Fontos a jó időzítés
Hagyományos portrét álmos állatkáról a legkönnyebb készíteni. Ezért lefekvés előtt, vagy ébredés után fényképezd! Ha dinamikus mozgássorozatot ábrázoló képekre vágysz, akkor futás vagy játék közben kapd őt lencsevégre. Ha kedvenced beteg, akkor ne gyötörd, inkább halaszd későbbre a fotózást.
8. Csak nyugisan!
Az állatok fotózása sok türelmet igényel. Bármilyen izgatott is háziállatod, ha látja, hogy te türelmes vagy, előbb-utóbb ő is lenyugszik, és alkalmad lesz normális képeket készíteni.
|
Ha a cica feszülten figyel valamire, (nem feltétlenül ránk), akkor remek képet készíthetünk |
9. Kísérletezz!
Próbálgasd ugyanazt a témát különböző beállításokból fotózni, minden alkalommal másképpen komponáld meg a képet. Fotózd le ugyanazt színesben, fekete-fehérben, sőt szépia (barnás) színbeállítással is. Ha digitális géped van, akkor bátran fotózz egyszerre rengeteget, később majd átnézheted, és a nem jól sikerült képeket kitörölheted.